Ida Cert A-prov och Igor SE J(J)CH!
Grattis Fredrik & Reedsweeper's Red Devil till SE J(J)CH!
Detta är vår första egenuppfödda jaktchampion och visst känns det lite extra roligt:)
Igor hade en 1:a i Ekl från i fjol och nu tog de 2 x 1 i Ekl och en 1:a på A-provet i Stjärnhov på mindre än två veckor!
Reedsweeper's Tex Takida och Helena fick 1:a HP i Ökl på Järvsö provet och är därmed klar för Ekl nästa säsong. Två veckor senare gjorde vi vår debut på A-prov och blev tilldelade 1:a Cert på vår första start! A-provet var på änder och efter två såtar visade det sig att vi var ensamma kvar till final :)
Känns smått fantastiskt och extra roligt då detta är våra egenuppfödda hundar!


Valpplaner!
SE(J)CH Reedsweeper's Aquila är parad med DK BRCH SE J(A)CH Bjoljahns Maddox och vi hoppas på valpar i mitten av november. Bägge hundarna är högt meriterade på A, B och C-prov. Vi tror mycket på denna kombination!
Även Aquilas dotter Reedsweeper's Red Rose kommer paras på nästa löp. Hane är i nuläget inte helt bestämd. Info kommer inom kort.
Kurser/ träningar
Vi ser fram emot att träffa alla nya och tidigare kunder!
Nya träningar finns nu ute på hemsidan!
Ha en fortsatt fin höst!
Kommentera gärna:
-
Helena Lindström •
25 oktober 2015 07:11:46
Tack Martina!
-
Martina •
22 oktober 2015 12:48:59
Fin ny hemsida ni fått! Den ligger bland mina "favoriter"!! Grattis till så fina resultat!
Senaste inläggen.
Senaste kommentarer.
-
Lise Lunde » Vi erbjuder Online kurser för dig med valp eller unghund: ”Hei vil gjerne melde på online valpekurs. Fikk min 8 ukers valp på torsdag, så u..”
-
Marita Karlén » Vårens kursprogram ute nu!: ”Hej Vill anmäla mig till walkup öppenElit men hittar inga datum”
-
Bitte Härnlund » Vi erbjuder Online kurser för dig med valp eller unghund: ”Hej Hur köper man en oneline kurs för valp? Och vad kostar den? Mvh Bitte ”
-
Anne-Marie Berger » En bra höst & vårens kurser: ”Hej, vad roligt att det gått så bra för er! God fortsättning på nya året önskar ..”
-
Madeleine Buredal » Valpar: ”Hej, vi önskar jakt cocker gärna nu på våren. Vi är en familj 2 vuxna och 2 barn..”