Trevlig sommar!

Våren gick otroligt fort i år och nu är sommaren redan här!
Stort varmt tack till alla er som besökt oss under våren och deltagit på våra kuser, Temadagar, WT-träningar, Unghundsträningar och MT träningar på Kiplingeberg!
Vi är bara så glada över det stora intresset för höstens kurser & träningar! Önskar att veckorna hade fler dagar....
Under hösten håller vi hela 14 grupper och nästan allt är fullbokat!
Inom kort lägger vi ut lediga platser i de grupper där det är möjligt att ta in någon till deltagare. Vi har även öppnat upp för någon ny valp & unghundsgrupp. Utöver detta så vill vi få till några heldagsträningar under hösten.
Klicka nedan för att komma till anmälan!
Intresserd av RT Nivå 1 och 2.
Intresserad av Unghundskurs 
Intresserad av Valpkurs 

Valparna efter Winga-Paff har redan passerat fem månader och vi får fina rapporter från valpköparna:)
En valp stannar hos Fredrik, Reedsweeper´s Jadefyr till vardags kallad för Jinx. En härlig och framåt tjej som har påbörjat träningen mot blivande apportör. En ny liten tjej kom till oss från Frank Hermansen och Ellen Espedahl i Norge i maj! Hon heter Wimborne Wend, och kallas för Loumi.
Hon blir snart fyra månader och träningen är påbörjad. Ser med spänning fram emot vad det ska bli av dessa två!  Det är roligt att vi har en valp var i ungefär samma ålder. 

Under våren har vi båda dömt ett flertal inofficiella Mock Trials. Detta har varit mycket bra och lärorikt. Tre helger under våren har vi spenderat med Mark Demaine. Det har disskuterats situationer, träning och annat nyttigt! Under en heldag hade vi en kurs för SSRK Östra om Mock Trial, vi varvade teori med praktik. Två prov hann vi med under dagen. Både Walk up och Drive.
Dessvärrre  har det medfört att vårt eget tävlande fått stå tillbaka under våren.      Men några WT har vi hunnit med mellan april-juni.

-Uttagning för Profine Cup gick på Karsholm i Skåne.
Vi vann med laget ! som bestod av Anna & Nike, Fredrik & Haze
samt Helena & Winga. 
-Apportera för livet gick på Boo Egendom och laget besod av Kajsa & Hedda, Fredrik & Haze, samt Helena & Molly. Vi slutade på femte plats av drygt 30 lag.
-Sista WT för oss denna säsong gick på Fathult. Även detta en uttagning till Profine Cup i Danmark. Samma laguppställning som i Karsholm. Tyvärr missade vi pallplatsen med några få poäng. Haze gjorde en fin tävling på lördagens inviduella, men hade ingen bra dag på söndagen. Winga gjorde ett mycket fint prov och fick 91 poäng, vilket var en av dagens bästa resultat. Anna och Nike gick jämt och fint!
Men vi tar nya tag och kommer igen!
Winga är med som reserv till Profine Cup i Danmark i slutet av augusti, så nu måste vi ligga i hårdträning;)

Nu tar vi lite ledigt i någon vecka till sedan far vi uppåt landet för att hålla träning i en vecka!

Trevlig sommar önskar vi er alla!
Helena & Fredrik

Lag ! Vinnare på Karsholm i april!

Team reedsweepers femte placerade på Apportera för livet i maj!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln

-